آنچه مردان از اسپرم باید بدانند

 

اسپرم یا سلول جنسی مردانه که در بیضه ها تولید و همراه مایع منی در هر انزال به بیرون از بدن رانده میشود ، در تولید مثل و فرآیند باروری مردان  نقش بسیار پر اهمیتی را دارا میباشد.  اسپرم تولید شده در کیسه های بیضه چنانچه بدنبال انزال از بدن خارج نگردند ، در همان جا مرده و از بین میروند .علی رغم تعداد کثیر اسپرم هایی که دربدن تولید میشود لیکن عده ای از مردان در تولید اسپرم های سالم و یا متعدد ناتوان بوده احتمال باروری در آنان کاهش میابد. اگر چه میزان اسپرم در هر انزالی متقاوت میباشد، لیکن در هر انزال گقته میشود چیزی حدود 120 میلیون اسپرم ( در واحد میلی لیتر) از بدن دفع میگردد  و در افرادی که این رقم به زیر 20 میلیون تنزل یافته باشد ، روند بارور سازی میتواند با مشکل مواجه گردد. بیش از 50% اسپرم ها باید حرکت داشته باشند و سرعت این حرکت حدود 3-4 میلیمتر در ثانیه است. در هنگام مقاربت حدود نیم الی یک ساعت طول میکشد تا اسپرم خود را به کانالهای تخمکِ زن برساند  و پس از یک تا سه روز در همانجا از بین میرود و یا چنانچه تخمکی در محل موجود باشد با آن ترکیب شده پروسهً شکل گیری جنین آغاز میگردد.

عواملی چند در کمیت و نیز کیفیت تولید اسپرم در مردان تاثیر گذارند. از جملهً این فاکتورها میتوان به بیماریهای عفونی یا التهابی نظیر اوریون در هنگام بلوغ ، اختلالات هورمونی، اختلالات ایمونولوژی،  بیماریهای ژنتیکی و نیز عوامل محیطی و شیوه زندگی اشاره نمود . آنچه محققین و پژوهشگران امور بهداشتی و یا متخصصین امور باروری در آن متفق القول میباشند این است که  مواد سمی و محیط آلوده ، مصرف بعضی داروها ، اضافه وزن ، مصرف دخانیات یا مشروبات الکی ، تغدیه نامطلوب ، گرمای زیاد و ..... متوانند در سلامت اسپرم در مردان بسیار دخیل باشند. به عنوان مثال  بنا بر اعتقاد محققین فنلاندی  اضافه وزن، غلظت یا شمارش اسپرم‌ها را کاهش داده  توازن هورمون‌ها را میتواند  برهم ‌زند .

 درباب تاثیر گرما بر سلامت اسپرم باید خاطر نشان ساخت که نظام خلقت به منظور پایین نگه داشتن محیط پرورش اسپرم در بدن ، بیضه ها را در بیرون از بدن مرد آفریده است تا این عضو همواره  از حرارت مناسب بهره مند گردد. لذا در در هنگام بالا بودن دما ، بیضه ها از بدن فاصله گرفته تا اسپرم ها خنک گردند و در دمای سرد نیز بیضه ها با جمع شدن و نردیک کردن خود به بدن دمای مطلوب را برای اسپرم مهیا میسازند.بنا بر این هر گونه دمای بیش از اندازه میتواند روند تندرستیه پرورش اسپرم را در بیضه خدشه دار سازد.  پژوهشگران آمریکایی نشان می‌دهد که استفاده از "لپ تاپ" توان باروری مردان را کاهش می‌دهد

به گزارش پایگاه اینترنتی رویترز، دکتر "یفیم شینکین" استادیار کلیه و مجاری ادرار دانشگاه ایالتی نیویورک در استونی بروک ، به مردان توصیه می کند که از قرار دادن لپ تاپ بر روی پاهای خود پرهیز کنند. پسران جوان و نوجوانی که سالهای متمادی هر روز چند نوبت با لپ تاپ کار می‌کنند در معرض بیشترین خطر قرار دارند

 

از مردان خواسته میشود برای  مراقبت از اسپرم های بدن از  قرار دادن لپ تاپ برروی پا ، روی هم انداختن پا به مدت طولانی ، استفاده ازهات تابها ، سونا ، حمام های داغ و طولانی ، تشک های برقی  به مدت مدید  استفاده ننموده همواره لباس های زیرِ گشاد و راحت به تن داشته باشند ( علت بالابودن تعداد فرزند در ممالک گرم را  در کنار  نقش عوامل فرهنگی یا مذهبی ، میتوان استفاده بیشتر این مردان از لباس های خنک ، گشاد و بلند عنوان کرد ! )

از سویی پاره ای از تحقیقات به بررسی ارتباط بین استفاده از تلفن های همراه  میزان باروری مردان پرداخته اند .

 بنا بر تحقیقی که روی 361 مرد در کلینیک باروری کلولند  انجام پذیرفته است نشان داده شده که بین میزان استفاده از تلفن همراه و کیفیت اسپرم رایطه وجود دارد. بر اساس این پژوهش هر اندازه مردان بیشتر از تلفن همراه استفاده کرده بودند کیفیت اسپرم مورد بررسی آنها بدتر و یا پایین تر بوده است .

شایان ذکر است  که نتایج این تحقیق  که در مجله باروری و عقیمی به چاپ رسیده است  ، رابطه علت و معلولی را بین این دو متغیر مدعی نیست لیکن تصور میشود افرادی که روزانه بیش از 4 ساعت از تلفن همراه استفاده میکنند به دلیل امواج الکترو مغناطیسی ساطع از تلفن همراه و سایر وسایل وایرلس در معرض آسیب بیشتری قرار دارند . مشکلاتی که در  این دسته از افراد وجود داشته: پایین بودن کیفیت اسپرم ، پایین بودن تعداد اسپرم و نیز بالابودن اسپرم های غیر طبیعی گزارش شده است .

در میان بررسی عوامل تاثیر گذار بر سلامت اسپرم در مردان  ضروری است که یادی نیز از ویتامین " وی " و یا قرص وایاگرا کرده تاثیرات مصرف آنرا بر اسپرم خاطر نشان سازیم . این قرص‌آبی رنگ که علیه ناتوانی جنسی‌استفاده می‌شود می‌تواند عوارض نامطلوبی برای اسپرم مردان داشته باشد . در تحقیقات به‌عمل آمده از سوی " دیوید گلن" متخصص بیماری‌های زنان در دانشگاه بلفاست ، اعلام شد ه است.

است که که سرِ اسپرم‌هایی که با اثرات ویاگرا همراه شدند ، تخریب گردیدند. لازم به ذکر است که سرِ اسپرم برای باروری مردان بسیار مهم است ، زیرا دارای آنزیم‌هایی است که باعث ورود اسپرم به تخمک می‌شود. در آزمایش‌های به عمل آمده بر روی موش‌ها معلوم شد که این دارو باعثِ کاهشِ  ۴۰درصدی در ایجاد نطفه گشته است .

به‌عقیده کارشناسان ایرلندی ، ویاگرا توان باروری مصرف‌کنندگان جوان را که از این دارو تنها برای بهبود توان جنسی خود استفاده می‌کنند و نه برای نیاز واقعی ، بخطر می‌اندازد..

شاد و پیروز باشید و شعار همیشگی را در گوش که : سکس بهتر، زندگی بهتر

 

 

تبلیغات رایگان - آگهی رایگان در اینترنت

/ 0 نظر / 10 بازدید